Trusted by Instant Edge

GEA Arama-Kurtarma (SAR)

2021 Yılı Gea Faaliyet Raporu

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

GEA Ekibi, Birleşmiş Milletler INSARAG kılavuzunda yer alan (USAR) Urban Search and Rescue – Kentsel Arama Kurtarma ekip kriterleri doğrultusunda, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelebilecek;

  • depremlerde arama kurtarma ve insani yardım operasyonları başta olmak üzere,
  • bina çökmeleri,
  • patlama ve bombalı saldırılarda arama kurtarma çalışmaları,
  • şehir içi sel afetlerinde kurtarma ve
  • orman yangınlarına müdahalede bulunabilecek kapasiteye sahiptir.

GEA-SAR Tanıtım Filmi

Acil durumlarda:

GEA, Dünya’nın herhangi bir yerinde meydana gelebilecek bir felakette 2 saat içinde hazırlıklarını tamamlayarak, donanımlı saha ekipleri ve K9 ekipleri ile afet bölgesine hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.
GEA ekibi afet bölgesinde öncelikli olarak arama kurtarma çalışmalarını yürütmekte ve arama kurtarma fazının tamamlanmasının ardından afet bölgesinde, Birleşmiş Milletler’in (veya Birleşmiş Milletler örgütünün) “Enkaz Sonrası Faaliyetler” olarak tanımladığı, İnsani Yardım ve İyileştirme operasyonlarını yürütmekte, insani yardım koordinasyon süreçlerine katkıda bulunmaktadır.

Hazırlıklılık Durumunda:

GEA, sürekli ve düzenli eğitim, masa başı tatbikat, saha tatbikatları ile ekip içi hazırlıklılığını geliştirmekte;
ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren arama kurtarma ve insani yardım ekipleri ile ortak eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirmekte;
1994 yılından bu yana edindiği tecrübe ile, okullarda ve özel ve kamu kurum ve kuruluşlarında hazırlık ve bilinçlendirme eğitim ve tatbikatları düzenlemektedir.

Trusted by Instant Edge