Trusted by Instant Edge

Kitap Yayınlarımız

Öz, Halil Cibran

İçindekiler:

 1. Kalbin Sırları
 2. Arzulu Menekşe
 3. Doğduğum Gün
 4. Sözler
 5. Sessiz Hüzün
 6. Kaderin Eli
 7. Fırtına
 8. Ateş Gölü
 9. Fedakarlık
 10. Yaratılış
 11. Barış
 12. Ruhun Şarkısı
 13. Kahkaha ve Gözyaşları
 14. Çiçeğin Şarkısı
 15. Derviş ve Mürit
 16. Bir Şairin Sesi
 17. Baalbekli Şair
 18. Birleşme
 19. Ruhum bana fısıldadı
 20. Hayal
 21. Dünya
 22. Mezarların Feryadı
 23. Kafir Halil

Appendices (Ekler)

Summary (Özet)

Lübnan’lı Ermişin hayata dair küçük hikayeleri ve sözlerini bulacağınız kitap, öncelikli okunacak kitapları arasında sayılmasa da, Halil Cibran sevenlere tavsiye edilir.

“Yaşamın iki esas ödülünden, güzellik ve gerçek, ilkini sevgi dolu bir yürekte, ikincisini ise bir emekçinin ellerinde buldum.” diyen Ermiş, kişilere “Bazıları kulaklarıyla duyar, bazıları mideleriyle, bazıları cepleriyle, bazılarıysa hiç duymaz” şeklinde seslenerek doğanın yasasını ”Ey kalp, cahilin biri sana gelip ruhun de beden gibi çürüdüğünü söylerse, çiçeğin çürüdüğünü ama tohumların yaşadığını söyle. Bu Tanrının yasasıdır.” şekilde açıklamıştır.

“Uzun çağların gözlerine ördüğü kalın perdeler, kısa sürede açılamazdı; cehaletin kulaklarına kapadığı harç katılaşmıştı ve yumuşak parmakların dokunuşuyla yok edilemezdi.” Bu yüzden, “Hedefimize ulaşırken karşılaştığımız zorluk, ona giden en kısa yoldur.” ama bunun için “Coşku, zirvesinde tereddüt otları yetişmeyen bir volkandır.” kararlılığı gerekmektedir. Çünkü, “Engellere ve zorluklara direnmek, huzura teslim olmaktan daha soyludur.”

“…

Ama yukarılara sadece ışığı görmek için bakarım,

Gölgemi görmek için bakmam aşağılara.

Bu, insanın öğrenmesi gereken bir bilgeliktir.”

Bu nedenle ben de diyorum ki “Gerçeği bulma yolunda kaderimin ve görevimin beni götürdüğü yere giden yolu takip edeceğim.”

Butik Yayıncılık, 2012, Istanbul, Dili: Türkçe

Trusted by Instant Edge