Trusted by Instant Edge

GEA Arama-Kurtarma (SAR)

BİR YIL GEÇTİ, ACILAR ESKİMEDİ, YAPILACAKLAR BİTMEDİ

GEA Ankara Ekibi, 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri yıl dönümü sebebiyle 8 Şubat akşamı GEA Ankara Merkezinde bir anma program gerçekleştirdi. GEA gönüllüleri, Aktiffelsefe üyeleri ve misafirlerden oluşan katılımcılara program sonunda ‘Depremle Birlite Yaşam’ eğitiminden öne çıkan başlıklar konusunda bilgi verildi.

Anma Programı, GEA ekiplerinin 6 Şubat depremlerinde sahadaki çalışmalarını özetleyen bir filmle başladı. Ardından yönetmenliğini R. Alev AKSAKAL’ın, içerik editörlüğünü ise GEA Ankara Gönüllülerinden Türkşan KARATEKİN’in yaptığı ‘Kırık Köyler’ belgeselinden kısa bir kesit izlendi. Program GEA Ankara Takım Liderleri Çağlar COŞAN, Nazım Özdemir ve Fahri Keleş’ın Hatay ve İskenderun’da gerçekleştirilen insani yardım çalışmaları hakkkında yaptıkları bilgilendirmeyle devam etti. Konuşmacılar depremin düşündürdükleri ve hissettirdikleri üzerine görüşlerini dile getirerek yaşananlardan edinilen tecrübenin çok değerli olduğunu ve depreme hazırlıklı olmanın önemini ifade ettiler. Programın son konuşmacısı Aktiffelsefe Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Uysal ise felsefe ile arama-kurtarma arasındaki derin bağlamı öne çıkaran bir konuşma yaptı ve “Zihinsel olarak göcük altında kalmaktan kurtulabilirsek zaten fiziksel olarak da göcükler altında kalmayız” dedi.

Anma Programının sonunda katılımcılara ‘Depremle Birlikte Yaşam Eğitimleri’ kapsamında deprem öncesi, sırası, sonrası ve enkaz altında yapılması gerekenler konulu özet bir paylaşım yapıldı.

Trusted by Instant Edge