Templates by BIGtheme NET

Ücretsiz Konferans

tarihtek i kadın filozoflarDünya Kadınlar Gününe özel, yeni bir Aktiffelsefe Konuşmaları ile karşınızdayız. 4 konuşmacı 15’er dakika sunumlar ile 4 kadın filozofu anlatacağız. 9 Mart Cumartesi saat:14:00’ da bekliyoruz.

Adres: Hoşdere cad. Fuar sok. 11/13 Çankaya

Kayıt için BURAYA tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Hipparkhia ilk kadın filozoflardandır. Kinik filozof Antistenes’in öğrencisidir.  Antik Yunan ve Roma’da görülmemiş biçimde kocası ile eşit konumda yaşayan bir kadın olması ve felsefe ile uğarşmış olması nedeniyle sıradışı bir kişilikti Laertios Diogenes’in “Ünlü Filozofların Yaşamları, Öğretileri ve Deyişleri”“ adlı kitabında kendisine yer verilen tek kadın filozoftur.

Mantinealı Diotima’nın Arkadya‘da bir rahibe olduğu varsayılmaktadır. Platon‘un Şölen adlı diyaloğunda geçmektedir ve Sokrates‘in hocası olduğu bildirilmektedir. Böyle bir kişinin olup olmadığı bir bilmeceye dönüşmüş görünmektedir. Ancak Antik yazarların onun varlığından kuşku duymadıkları söylenebilir. Platon, Diotima’nun ağzından, Eros’u anlatır ve onu “güzellik sevgisi” anlamında tanımlar.  Platon’un Şölen diyalogunda  Diotima,  aşkın doğasından bahseder. Ona göre insanlar, sevgiyi, hem kelimenin tam anlamıyla ve de mecazi yolla, yeniden üretim boyunca ifade edebilir -bu üretimde çocuk sahibi olabilir ya da fikirlerini paylaşarak kendilerini ölümsüz kılabilirler.

Hypatia  matematikçi ve astronomdur. İskenderiye Kütüphanesi‘nde felsefe, matematik ve astronomi üzerine dersler vermiştir. Yeni Platonculuk öğretisine bağlı olan Hypatia, Atina Akademisi’nin Eudoxus‘ün başını çektiği Matematik geleneğine üye idi. Hypatia doğayı; mantık, matematik ve deney ile açıklamaya çalıştı.

Miletli Aspasia (yak. MÖ 470[–yak. MÖ 400, Erişkin döneminin büyük kısmını Atina’da geçiren Aspasia, Perikles’i ve Atina siyasetini etkilemiş olabilir. Atina devlet adamı Perikles’in ikinci karısıdır. Platon, Aristophanes, Xenophon ile birlikte dönemin diğer yazarlarının eserlerinde adından söz edilmiştir

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn