Trusted by Instant Edge

Makaleler ve Konferanslar

Whitewater kayaking, extreme kayaking. A guy in a kayak sails on a mountain river

Akıntıya Karşı

“Bir tomruğu aynı ağaçtan yapılmış bir kayıktan ayıran şey, İkincisinin küreklerinin olması ve akıntıya karşı gidebilmesidir.” N. Sri Ram

Küresel-İklim-Değişikliği

Açgözlülüğün Geldiği Son Nokta

Hepimiz bir çevrenin içerisinde yaşıyoruz, havasını soluyoruz, meyvelerini tüketiyoruz, suyunu içiyoruz. Sanıyoruz ki, çocuklarımız da bizler gibi bunları “doğal” olarak elde edecek.

seneca

Hayat Bilgisi Dersleri

Yaz nasıl geçti?
Yaz ayları boyunca göremediğim sevdiklerime sordum bu soruyu?
Aradığım cevap ise, bir yel gibi geçti, hiçbir şey anlamadım şeklindeki hıza dair yanıtlar değildi.

depositphotos_45474289-stock-illustration-3d-road-sign-saying-past

At İzi İt İzi

2003 yılında Dünya Felsefe Kongresi İstanbul’da gerçekleştiğinde, Aktiffelsefe Feniks Dergisi için katılımcılarla röportaj yapmıştım. Dünyanın farklı yerlerinden gelen felsefecilere aynı soruyu sormuştum.

1200px-Sakkara_01

İnsanın İlerleyişi veya Acıdan Kurtulması

Platon, Gerçek piramidinin tepesine 4 arketip (idea; fikir) ile ulaşılabileceğinden bahsedir. Der ki, doğruluk temel fikrine bilim sayesinde, iyilik temel fikrine inançlar sayesinde, güzellik arketipine sanat aracılığı ile ve adalet arketipine ise politika yani birlikte yaşam sayesinde ulaşılır.

felsefesi-sasirtici-bilgileri-ve-her-yonu-ile-doga-nedir_9

Doğa Bizim En Büyük Öğretmenimizdir

Örneğin bir ağacın bakımından ne tür hayat dersleri çıkarılabilir siz bile şaşabilirsiniz.
Mesela ben, kendimle ilgili bazı sorular sorup, yanıtlarını ararken, kendimi ağaç örneği verirken buldum. Ulu bir ağaç gibi olmak istediğimi ve ulu bir ağaç içerisinde yaşamayı istediğimi söylüyordum.

hayal

Hayallerim Gerçekleşebilir mi?

Kendimi Martin Luther King gibi veya John Lennon gibi hissetsem de ve onlardan ilham olmuş olup yeni bir şey söylemiyor olsam da yine de aşağıda hayallerimi, belki daha çok insan dillendirir, ben de kendimden sonrakilere ilham olurum ve belki de onlar da kendi hayallerini düşünürler diyerek yazıyorum.

korkuyu-yenmenin-yollari-one-cikan

Korkuları Nasıl Yeneriz?

Hayatta hepimizin korkuları vardır ve korkusuz olmak mümkün müdür, henüz benim bilmediğim bir durum. Ancak bildiğim bir şey vardır ki, o da birçok şeyi olduğu gibi korkuları da yönetebileceğimizdir. Problem korkuya sahip olmamız veya bir kez yaşamış olmamız değil, ama bu duyguyla kullanılan şeklin hayatımızı engellemesidir.

https___specials-images.forbesimg.com_dam_imageserve_1027476298_960x0

Pratik Felsefe

Pratik felsefe başlığını görenler, mutlaka teorik felsefe de mi var diye soracaklardır. Bugün çoğu yerde gördüğümüz ya da duyduğumuz felsefe zaten teoriktir.

Mutlu Yaşama Dair, Seneca

Mutlu yaşamayı, kardeşim Gallio, herkes arzular ama yaşamı tam da neyin mutlu kıldığı gayet açık olduğu halde zihni buna kördür. Ve mutlu yaşamı elde etmesi kolay olduğu halde ona ulaşmak için ne kadar hevesle çabalarsa -ve eğer yolda bir hata da yapmışsa- ondan bir o kadar uzak düşer ve aradaki mesafe çabalarının hızı nispetinde ters yöne doğru artar.

Felsefe, İnsan ve Doğa

Felsefe ile doğa arasındaki bağlantı nedir?
Eğer felsefeyi en geniş anlamıyla, yani bilgelik sevgisi (aşkı) olarak alırsak bütün doğa kanunlarını da o bilgeliğin içine dahil etmemiz gerekir. Bu kanunlara karşı kayıtsız duramayız; yapmamız gereken onlara aşina olmak, onları iyice kavramaya çalışmaktır. Bu nesne­leri anlama arzusu aşkı çağrıştırır.

Giordano Bruno’ ya Göre Ahlak

Saf varlık yetkin, bir ve ulaşılmazdır. Mutlak olduğundan bizimle hiçbir ortak ölçütü yoktur fakat Doğa’daki hiyerarşi boyunca aşağı indikçe, gücünü, zekasını ve canlılığını değişik alemlere, taşlara, bitkilere, hayvanlara vererek kendini ifade eder.

Trusted by Instant Edge