fbpx
Templates by BIGtheme NET

Dünya Etik Günü Kutlu Olsun!

Dünya Etik Günü kutlu olsun!

Her geçen gün, dünya üzerinde daha da fazla şahit olduğumuz çevre kirliliği, şiddet, açlık, sefalet, geçimsizlik gibi birçok sorunun ardında etik yoksunluğu olduğunu görmek, bu günün her gün hatırlanması gerektiğini göstermektedir.

Zamansız etik, birleştirme ve uyumlaştırma kapasitesine sahiptir. Yani dünya üzerindeki çoğu kişi iyilik, güzellik, doğruluk gibi evrensel değerler etrafında birleşir. İnsanları birbirinden uzaklaştıran, bencil arzuların yarattığı davranışlardır. Kişisel, toplumsal, küresel sorunlarımızı, evrensel değerlerden yoksun olan insan ortaya çıkartır: Açgözlü davranır, yalan söyler, hırsla saldırır, atalete meyillidir ve onu zayıflatan kusurlar böyle devam eder gider. Bu yoksunluk, bizi ayrışmaya ve yok olmaya götürür.  

Kişiliklerin, toplumların, ülkelerin arasında çatışma değil de bir buluşma sağlamak isteyenler, evrensel kurallarda birleşme gereği görür. Dilleri, renkleri, inançları farklı olabilir ama cömertlikte, alçakgönüllülükte, çalışkanlıkta, dürüstlükte, hoşgörü ve diğer birçok değerde birleşirler.

Bu Dünya Etik Günü’nde uyuşmazlığı değil, bir arada yaşamı ortaya çıkartalım. Sorunlarımızı, evrensel değerler çerçevesinde çözümlemek için çabamızı koyalım. Uzlaşma, taraflardan her birinin kendinden ödün vermesiyle değil, yüksek değerlerde birleşmesiyle olur. 

Dünya Etik Günümüz kutlu olsun!